Co mają wspólnego tatar i płytka nazębna?

Niedawno podczas wyjątkowo apetycznych zajęć uczeń zapytał mnie, jak jest po angielsku “tatar” i “mielone”. Jako że różne ciekawe rzeczy się tu pojawiły, które wykraczają poza zwykłe mięcho, postanowiłem zagadnieniu poświęcić osobny wpis.

Najsampierw tatar, jako że surowego mięsiwa nie lubię. Tatar po angielsku to steak tartare, którego nie należy mylić z podobnie wyglądającym i brzmiącym słówkiem tartar, które oznacza płytkę nazębną. Z kolei tartare sauce to sos tatarski. Żeby było ciekawiej, istnieje coś takiego jak cream of tartar, który raczej ani z cream (krem, śmietana), ani tartar (płytka nazębna) wiele wspólnego nie ma. To nic innego jak wodorowinian potasu, znany też pod nazwami winny kamień i tartarus, który ponoć wykorzystuje się w kuchni zamiast proszku do pieczenia oraz do usztywniania piany z białek. Nie wiem, tak przeczytałem, więc jak Wam opadnie biszkopt to nie do mnie z pretensjami.

Moving on… Mięso mielone to minced meat, a czasownik mince (mielić) jest czasownikiem regularnym. To jednak nie wszystko! Istnieje coś z mięsem niezwiązanego, co nazywa się mincemeat. Nie zdziwcie się, gdy na półce sklepowej zobaczycie puchę z takim napisem oraz z owocami narysowanymi dookoła. Mincemeat to coś w stylu bakalii, czyli podziabane kawałki suszonych owoców z przyprawami. Używa się to to do zrobienia mince pie, czyli ciasta z nadzieniem bakaliowym, jedzonym tradycyjnie podczas świąt Bożego Narodzenia w Zjednoczonym Królestwie. A jeśli lubicie hummus, to zajrzyjcie do wpisu Co mają wspólnego hummus, koliber i próchnica?, by ustrzec się od często popełnianego błędu.

Gratis dorzucam dwa idiomy: to mince (one’s) words oznacza “ważyć słowa” (He’s never been the kind of politician to mince words), a to make mincemeat (out) of sb oznacza “zmiażdżyć kogoś” w sensie pokonać w grze, walce lub kłótni (I could make mincemeat of you in Scrabble).

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *