Oscary, film i złoto

Kto i jak robi te wyjątkowe statuetki? Czym są pokryte, a co skrywają w środku? Jaką symbolikę ma podstawa oraz, może najważniejsze, jak się naprawdę nazywają?

Oscara zaprojektował Cedric Gibbons, który sam został nominowany (nominated) aż 38 razy, z czego 11 nominacji zakończyło się otrzymaniem statuetki. “Osoba nominowana” to nominee, “nagroda” w tym wypadku to award, a “zwycięzca” to winner lub, w odpowiednim kontekście, awarded. Nagrody przyznaje Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (the Academy of Motion Picture Arts and Sciences), a pierwsze rozdanie nagród miało miejsce w 1929 roku. Właśnie stąd wziął się jeden z największych anglicyzmów: tłumaczenie picture, co w tym kontekście oznacza “film”, jako “obraz” (więcej o tym w artykule Anglicyzmy w języku polskim). Aktualnie statuetki tworzy firma R.S. Owens & Co. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pierwotnie oficjalną nazwą nagrody była the Academy Award of Merit, czyli Nagroda Akademii Filmowej, choć stosuje się i jej krótszą wersję, a mianowicie the Academy Award. Mówi się, że imię “Oscar” pojawiło się dzięki Margaret Herrick, bibliotekarki Akademii, która na widok statuetki miała stwierdzić, że przypomina jej wuja Oscara.

A kim naprawdę jest Oscar? Rycerzem dzierżącym miecz (a knight wielding a sword) i stojącym na taśmie filmowej (film reel), której pięć szprych (spokes) symbolizuje pięć profesji ze świata kinematografii: aktorów (actors), reżyserów (directors), producentów (producers), scenarzystów (writers) i techników (technicians).

Statuetki mierzą 35 cm, ważą 4 kg. i robi się je ze stopu (alloy) o wdzięcznej nazwie “britannia” (britannium). Stop ten składa się z cyny (tin), antymonu (antimony) i miedzi (copper). Po podgrzaniu do około 960 stopni stop wlewa się do stalowej formy (steel mould), z której następnie wyłania się odlew (cast). Zwróćcie uwagę, że słówko mould oznacza “forma”, jeśli użyty jest jako rzeczownik policzalny. W przeciwnym wypadku jest to “pleśń”. Surowy odlew wygładza się (refine) i poleruje (polish), aż uzyska lustrzany połysk (mirror finish). Tak przygotowane statuetki pokrywa się czterema metalami poprzez poddanie ich galwanizacji (electroplating): miedziowaniu (copper plating), niklowaniu (nickel plating), srebrzeniu (silver plating) i złoceniu (gold plating). Jeśli chodzi o samą gramatykę nazwy nagrody, to jak w przypadku innych nagród stosujemy przedimek określony, gdy mówimy albo o konkretnej statuetce, albo o archetypie nagrody (np. The Oscar is given as a token of recognition of excellence in cinematic achievements in the US film industry), a przedimek nieokreślony, gdy mowa o jakiejś jednej statuetce (np. He’s finally won an Oscar!).

Jako ciekawostkę dorzucę, że od roku 1950 prawo pierwokupu (right of first refusal) statuetki ma sama Akademia, co oznacza, że ani zdobywcy Oscarów, ani ich potomkowie nie mogą sprzedać statuetki, nie zaoferowawszy jej najpierw Akademii za astronomiczną kwotę… jednego dolara amerykańskiego. Ponadto, każda nagroda posiada numer seryjny (serial number), a statuetki wręczane podczas gali rozdania nagród są bezimienne (nameless) po to, aby aż do otwarcia kopert nikt nie wiedział, do kogo powędrują Oscary. Tabliczki znamionowe (nameplates) są więc grawerowane (engraved) podczas oficjalnej uroczystości mającej miejsce tuż po wręczeniu nagród, zwanej Balem Gubernatora, czyli the Governor’s Ball.

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

4 comments to “Oscary, film i złoto”
  1. Bardzo dobry artykuł! Nie wiedziałem, że oscary zostały zaprojektowane przez Cedrica Gibbonsa. Ciekawe, zapewne będę tutaj częściej zaglądał. Dzięki!

  2. Hej ! Ciekawy post na pewno można się z niego wiele dowiedzieć. Fajny pomysł z filmikiem. 🙂 Przeważnie o tej porze już u bloggerów huczy na temat Oskarów a póki co spotkałam się z tym tematem tylko u Ciebie (nie licząc własnego postu). Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *