Piłka nożna, perwersja i męskość

Piłka nożna (football) interesuje mnie tak jak szycie (sewing), szydełkowanie (crocheting) czy robienie na drutach (knitting) i chyba nigdy nie zrozumiem jej fenomenu: dwudziestu dwóch spoconych (sweaty) facetów ugania się za jedną piłką (ball). A na co to komu? Dać każdemu po jednej i wszyscy będą szczęśliwi. Rugby to inna historia… rugby to esencja męskości z nutą ekshibicjonizmu! No ale dzisiaj akurat nie o tym.

Mecz piłki nożnej (football match) odbywa się na boisku (pitch), hali sportowej (sports hall) czy innym stadionie (stadium). Widzowie (spectators) siedzą i się nudzą, chyba że są fanami (fans) którejś z drużyn (teams), to wtedy okrzykami i butelkami zagrzewają (cheer) graczy (players). Wszystko sprowadza się do kopania (kick), strzelania goli (score), faulowania (foul) i udawania (fake), że się umarło. Bramki (goals) są dwie i jest jeszcze coś, co się dość perwersyjnie nazywa polem karnym (penalty area), ale to chyba jakaś podpucha, by przyciągnąć uwagę nieświadomych ludzi, bo o niczym perwersyjnym na żadnym meczu nigdy nie słyszałem. Takie rzeczy chyba tylko po. W szatniach (changing rooms). Kto się brzydko zachowuje (misbehave), ten dostanie karę (penalty) pod postacią żółtej kartki (yellow card), a kto jest chamanem do potęgi entej, ten dostanie czerwoną kartkę (red card). Też sobie kolory wybrali! W moim wykonaniu jedna kartka byłaby różowo-srebrna, a druga… nie wiem, może czarna w niebieskie ośmiornice.

O, ośmiornice! Czy wiecie, że w języku angielskim “ośmiornica” to octopus? A czy wiecie, że ma ona aż trzy liczby mnogie? Mamy zwykłe octopuses, łacińskie octopi oraz czysto biologiczne octopoda.

A kto tam w ogóle biega po murawie? Poza kibolami (football hooligans) i wspomnianymi graczami mamy kapitana (captain), bramkarza (goalkeeper), napastnika (attacker), obrońcę (defender), pomocnika (midfielder), zawodnika rezerwowego (substitute) i sędziego (referee). W grze zawsze ktoś wygrywa (win – won – won) i przegrywa (lose – lost – lost), bo zwycięzca (winner) może być tylko jeden, podobnie jak przegrany (loser). Czy można zremisować (draw – drew – drawn)? Nie mam pojęcia i mało mnie to obchodzi, ale wiem, że nie wolno stosować wziewnych anabolików ani sterydów w czopkach, więc ani Marit Bjørgen, ani Maria Szaparopowa nie byłaby pocieszona.

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *