Angielskie idiomy z cyframi w tle

Dzisiaj dzielę się z wami ciekawymi i potocznymi idiomami, które dotyczą cyfr od 0 do 9 oraz liczby 10.

 • The newspapers have zeroed in on his private life.
  Ten czasownik frazowy używany, gdy mówimy o skupieniu na kimś lub na czymś całej swojej uwagi. Nie ma wiele wspólnego z polskim zerowaniem, nie?
 • Add the eggs one by one, whisking lightly as you do so.
  Wyrażenie to oznacza “pojedynczo” lub “jeden po drugim”.
 • Well, two cheers for yesterday’s demonstration!
  Dziwaczne wyrażenie, które użyjemy wtedy, gdy coś jest w porządku, ale sądzimy, że mogłoby być lepsze. Sprawdźcie sobie może też, jak używamy three cheers for.
 • Do you know who page three girl of all time is? Pam Anderson, mate!
  Dziewczyna z trzeciej strony to kobieta, która świeci piersiami z gazety. Nie rozumiem tylko, dlaczego akurat o trzecią stronę chodzi…
 • What do you want, four-eyes? Don’t you have a book to read?
  “Czterooczny” to niemilaskie określenie osoby noszącej pingle… to znaczy okulary, okulary.
 • High five!
  I tyle. Krótkie, co? Dodam, że to rzeczownik i na dodatek policzalny. Stosujemy go na zasadzie polskiego zawołania “przybij piątkę!”.
 • My grandparents are six feet under.
  Ktoś, kto znajduje się sześć stóp poniżej, ten nie żyje. Teraz już wiecie, dlaczego tytuł amerykańskiego serialu z tym idiomem przetłumaczono jako “Sześć stóp pod ziemią”.
 • I believe John’s been experiencing the seven-year itch. I’ve seen him looking at other girls…
  Świąd siódmego roku to zabawne określenie poważnej sprawy, a mianowicie znudzenia związkiem małżeńskim i chęci skoku w bok.
 • I’m going to be sick… I’ve had one over the eight
  Jeśli ktoś miał jednego drinka ponad osiem, to znaczy, że już jest pijany. Ciekawe, że idiom ten miał się wziąć z rzekomej średniej liczby drinków, którą ludzie są w stanie wypić, nim się nawalą.
 • I’m on cloud nine today. Nothing’s going to bring me down!
  Kojarzy się z czymś? Może z in seventh heaven? Tak czy siak, przebywanie na dziewiątej chmurze jest jednoznaczne z odczuwaniem ogromnego szczęścia. W sumie to się nie dziwie, bo widoki muszą zapierać dech w piersiach!
 • Please, reality shows are ten a penny these days. Turn it off.
  Takie określenie sugeruje, że coś jest bardzo powszechne i bezwartościowe. Może odnosić się też do ludzi (np. Men like him are ten a penny!).

Podobnych idiomów z cyframi i liczbami jest, oczywiście, dużo więcej, a że część z nich jest bardzo podobna do tych, które posiadamy w języku polskim, nauka nie powinna Wam sprawić większego problemu. Jeśli natomiast chodzi o podstawowe operacje matematyczne, to oto, jak o nich mówimy:

 1. dodawanie: 11 + 13 = 24 czytamy eleven plus thirteen equals twenty-four
 2. odejmowanie: 96 – 6 = 90 czytamy ninety-six minus six equals ninety
 3. mnożenie: 4 x 9 = 36 czytamy four times nine equals thirty-six
 4. dzielenie: 100 : 10 = 10 czytamy one hundred divided by ten equals ten

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

4 comments to “Angielskie idiomy z cyframi w tle”
 1. Fajne 🙂 Dorzucę jeszcze “(be dressed) to the nines”, co pochodzi ponoć od jakiejś szkockiej gry, w której 9 było maksymalną liczbą punktów. Ale są też inne wersje, np. że idiom pochodzi z francuskiego “neuf”, co oznacza i 9 i nowy. Dress to the nines jest m.in. w piosence Barneya Stinsona “Nothing suits me like a suit” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *