Felicja, obrzydzenie i Bidet z Ebonitu

“Rok przestępny” to po angielsku leap year, aczkolwiek jego bardziej techniczne nazwy to intercalary/bissextile year. Ten dodatkowy dzień, który zyskujemy – 29 lutego – znany jest jako leap day.

***

Flammabe oznacza “łatwopalny”, a inflammable… też. Wiele osób (w tym rodzimi użytkownicy języka angielskiego) myli te wyrazy ze względy na to, że prefiks in- często zmienia na przeciwne znaczenie przymiotnika lub rzeczownika, do którego się doczepi.

***

Jak ktoś jest wścibski (nosy) i wtyka nos w nieswoje sprawy (poke his nose into other people’s affairs), to możemy mu powiedzieć, że to nie jego interes (it’s none of your business) i że ciekawość to pierwszy stopień do piekła (curiosity killed the cat).

***

Trzy czasowniki, które są bardzo często mylone, to “kłamać” (lie – lied – lied – lying), “leżeć” (lie – lay – lain – lying) oraz “kłaść” (lay – laid – laid – laying). Co ciekawe, “znosić jajka” po angielsku jest tak samo jako wspomniany czasownik “kłaść”.

***

“Jeść na mieście” to eat out, “jeść w domu” to eat in, a “zamówić do domu” czy “zamówić na wynos” to z kolei order/have a takeaway. – Let’s eat out tonight, shall we? – Nah, I’d rather eat in. – How about we have a takeaway?

***

Diet to po angielsku “dieta”, ale wyraz ten w obu językach oznacza to, co jemy na co dzień. “Iść na dietę” to go on a diet, a “być na diecie” to po prostu be on a diet. Słówko diet może być też przymiotnikiem “dietetyczny”.

***

Trzy piękne przymiotniki związane ze słońcem:

 • sun-kissed: ciepły, lekko opalony
  What a beautiful, sun-kissed beach!
  You’ve got a healthy, sun-kissed complexion.
 • sun-dried: suszony na słońcu
  Do you like sun-dried tomatoes?
 • sun-drenched: zalany słońcem
  California is a sun-drenched city. It hardly ever rains there.

***

Jeśli chcemy powiedzieć, że nie rozumiemy, co ktoś do nas mówi, możemy powiedzieć, I don’t understandI don’t get itI’m lost lub you’ve lost me.

***

Bye, Felicia! to wyrażenie prosto z amerykańskiego slangu. Mówimy na odchodne do kogoś, kto jest nieważny, nieistotny, z kim już nie chce się nam dyskutować lub na zasadzie ktoś powie/napisze coś durnego, obrazi naszą inteligencję, więc my się żegnamy z taką głupiutką Felicją.

– OK, so I guess I’ll be going now…
– Bye, Felicia!
– Wait, who’s Felicia?
– Exactly. Bye, bitch!

***

A teraz sama natura, choć może niekoniecznie od strony Dawidów i Wenusów z Milo, a raczej Bidetów z Ebonitu: snort oznacza “prychać” lub “parskać”, slurp oznacza “siorbać”, burp oznacza “bekać”, fart oznacza “pierdzieć”, a snore – “chrapać”. Przy okazji, dwa słowa czy też odgłosy, które ludzie po angielsku wydają, gdy coś ich obrzydza, to yuck oraz ewww. Takie polskie “blee” czy “fuuu(j)”.

***

Jeśli chodzi o kłótnię, to można powiedzieć we’ve been through this, co przetłumaczymy “już to przerabialiśmy”. Chcąc natomiast zakończyć dyskusję bądź spór, możemy rzucić end of discussion lub enough already.

***

Dwa czasowniki frazowe z podwójnym przyimkiem:

 • look up to: szanować, podziwiać Who did you look up to as a child?
 • look down on: patrzeć z góry, uważać za gorszego Our boss looks down on us because he earns more than we do.

***

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

2 comments to “Felicja, obrzydzenie i Bidet z Ebonitu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *