Kacza taśma, pizzowa twarz i cholerny księżyc

Oto, co przyniósł nam gorący lipiec.

 • I can’t take the suspense! -> Nie wytrzymam napięcia!
 • When was the last time you heard from Mark? -> Kiedy Mark odzywał się po raz ostatni?
 • I’ve got the urge to splurge. -> Mam ochotę zaszaleć.
 • Who cares?! -> Kogo to obchodzi?!

***

Właśnie, czasownik złożony to hear from sb zwykle tłumaczymy jako “odzywać się”, przy czym podmioty zdań w języku angielskim i polskim są inne. I haven’t heard from Ann przetłumaczymy jako “Ann jeszcze się nie odzywała”.

***

Lipiec przyniósł też krwawy księżyc, czyli blood moon! Tak, blood, nie bloody. W końcu był krwawy, a nie cholerny. Co to ten krwawy księżyc, pytacie? Nic innego jak zaćmienie księżyca (a lunar eclipse) powstałe na skutek przejścia Księżyca (the Moon) bezpośrednio za Ziemią (Earth) w jej cieniu. Zjawisko to może mieć miejsce tylko wtedy, gdy mamy pełnię (a full moon), a Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się w syzygium (syzygy), czyli w linii prostej. Po więcej ciekawostek językowym i przydatnych idiomów związanych nie tylko z księżycem, ale i z gwiazdami, zapraszam do lektury tekstu Angielskie idiomy z gwiazdami i księżycem w tle.

***

Kolejne dwa, sprytne czasowniki złożone to to drop sb/sth off (“zostawić/podrzucić kogoś/coś gdzieś”) oraz to pick sb/sth up (“odebrać kogoś/coś”).

 • Could you drop me off by the train station?
 • Right, so I’ll pick you up at six.

***

Nie każdy dzień lata jest gorący. Niekiedy dni mamy cloudy (“pochmurne”) i gloomy (“ponure”), a niebo bywa overcast (“całkowicie zachmurzone”).

***

Pizza face. Czy wiecie, kogo po angielsku kolokwialnie nazywa się “pizzową twarzą”? Osobę z trądzikiem tak ostrym, że wręcz zahaczającym o trąd. Można też spotkać się z pisownią łączną pizzaface.

***

Język angielski to taki zabawny język! Duct tape to po angielsku “taśma izolacyjna”, ale w szybkiej mowie codziennej brzmi to jak duck tape. Śmichy-chichy, ale wytłumaczenie, dlaczego tak jest, znajdziecie w tekście Angielska fonetyka: łączenia międzywyrazowe.

***

Słówko a radiator jest śmiszne, bo ma kilka znaczeń, z których dwa wydają się w pewnym sensie przeciwstawne: “kaloryfer” i… “chłodnica”.

***

Ćwiczcie poprawną wymowę i zwracajcie uwagę na długość samogłosek, bo zła wymowa prowadzi do mylenia słówek.

 • a peach: brzoskwinia
 • a pitch: boisko

Powyższe słówka różnią się jedynie długością samogłoski. Pierwszy czytamy [piːtʃ] z długą samogłoską, a drugi wymawiamy [pɪtʃ] z krótką samogłoską.

***

O ile Polacy mają wisienkę na torcie, o tyle Brytyjczycy mają albo wisienkę, albo lukier: the icing/cherry on the cake.

***

An aficionado to “miłośnik”, “wielbiciel”. Czytamy to ładnie i zgrabnie [əˌfɪʃiəˈnɑːdəʊ]. Zwróćcie też uwagę na liczbę mnogą, bo wiele osób błędnie odmienia to słówko jak rzeczownik a tomato, tymczasem mamy aficionados, nie aficionadoes.

***

A jeśli o miłośnikach mowa, to bez względu na to, czy lubicie intelektualne uczty pod gwiazdami, czy też dzikie pląsy w rynsztoku, prędzej czy później przyda się Wam zwrot to get wasted, oznaczający zarówno “schlać się”, jak i “naćpać się”.

***

Nie sądziłem, że kiedyś będę się zachwycał workami na śmieci, ale być może na tym polega dorosłość. Mam bowiem fioletowe worki. O zapachu truskawek.

 • “Worek na śmieci” to najczęściej a bin bag i a bin liner.
 • Same “śmieci” to rubbish (to słówko to też “bzdury” i “nonsens”!).
 • “Kosz na śmieci” to a rubbish bin.
 • Z kolei by powiedzieć “wyrzucać śmieci”, zwykle stosujemy dwa czasowniki złożone: to throw away i throw out.

***

Uwaga: wpis zawiera symbole IPA (International Phonetic Alphabet, czyli Międzynarodowy alfabet fonetyczny). Bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania możliwe jest, że w miejscu właściwych znaków Unicode pojawią znaki zapytania, kwadraty i inne niefonetyczne symbole. Ponadto jako anglista, nie amerykanista, siłą rzeczy mówię tu o brytyjskiej wersji języka angielskiego. Więcej o symbolach, ich znaczeniu i wymowie znajduje się we wpisie Angielska fonetyka: zarys dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *