Najpiękniejsze angielskie słowa – część 2

Dzisiaj prezentuję drugą części listy słówek powszechnie uważanych za najpiękniejsze w języku angielskim. Lista jest nieco dłuższa i może odbiegać od tych, które znajdziecie w internetach, ponieważ wzbogaciłem ją moimi ulubionymi, których brzmienie przyprawia mnie o dreszcze rozkoszy, a wiecie, że człowiek niekiedy chwyta się każdych sposobów na jej osiągnięcie.

 1. woof – w wersji dla dzieci jest to dźwięk wydawany przez psowate, a w wersji dla dorosłych jest to przepełniony elektrycznym erotyzmem dźwięk, który się wydaje na widok przystojnego mężczyzny. Czytamy po prostu [wʊf], but it does have that special ring to it, doesn’t it?
 2. centenarian – urocze słowo oznaczające stulatka lub osobę powyżej setnego roku życia. Jego wymowa to [,sentɪ’neəriən].
 3. asphyxia – robi się poważniej, bo choć ten wyraz posiada piękną, szeleszczącą wymowę [æs’fɪksiə] oznacza zamartwicę, czyli stan niedoboru tlenu. Podkreślałem już jednak w pierwszej części, że angielskie nazwy medyczne są bardzo ładne.
 4. valedictorian – ciekawe słówko, którego brak w języku polskim ze względu na inne tradycje i zwyczaje w szkole. Termin ten to nazwa absolwenta, który wygłasza mowę na zakończenie nauki. Zwykle jest to ten student, który czymś się zasłużył lub osiągnął ponadprzeciętne wyniki. Czytamy [,vælɪdɪk’tɔ:riən].
 5. pneumonia – kolejny piękny termin medyczny dla niepięknej przypadłości, a mianowicie zapalenia płuc. Ten wyraz przeczytamy [‘nju:’məʊniə].
 6. nefarious – formalny przymiotnik oznaczający “zły” i “nieszczery”, którego wymowa to [nɪ’feəriəs].
 7. somnabulism – nazwa zaburzenia snu objawiającego się chodzeniem we śnie; inaczej sennowłóctwo. Czytamy [sɒm’næbjʊlɪzəm].
 8. sonorous – piękny przymiotnik z literackiego żargonu, który oznacza “donośny” lub “głęboki”, opisując dźwięk. Przeczytamy go dość krótko [‘sɒnərəs].
 9. leukaemia – ten medyczny termin to angielska nazwa na białaczkę, na dodatek w brytyjskiej pisowni z ekstra “e” w środku. Czytamy [lu:’ki:miə].
 10. cornucopia – kolejny literacki wyraz, ale tym razem rzeczownik. Można przetłumaczyć go jako “obfitość” bądź “róg obfitości”, a przeczytamy go mięciutko [,kɔ:(r)njʊ’kəʊpiə].

Te i inne słówka dostępne są też w mojej klasie na platformie Quizlet (instrukcja obsługi wraz z przeglądem ćwiczeń znajdują się we wpisie Quizlet: platforma do nauki słownictwa).

Uwaga: wpis zawiera symbole IPA (International Phonetic Alphabet, czyli Międzynarodowy alfabet fonetyczny). Bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania możliwe jest, że w miejscu właściwych znaków Unicode pojawią znaki zapytania, kwadraty i inne niefonetyczne symbole. Ponadto jako anglista, nie amerykanista, siłą rzeczy mówię tu o brytyjskiej wersji języka angielskiego. Więcej o symbolach, ich znaczeniu i wymowie znajduje się we wpisie Angielska fonetyka: zarys dźwięków.

4 comments to “Najpiękniejsze angielskie słowa – część 2”
 1. A moje dziecko kiedyś stwierdziło,że najpiekniej brzmiące angielskie słowo to diarrhea. Pewnego dnia sprzedałam to moim uczniom i kolega po ustnej maturze w mojej klasie mocno się zastanawiał dlaczego przy rozmówkach na tematy zdrowotne wymieniali właśnie tę dolegliwość :-))

 2. Ja to jestem niezła, haha. Skomentowałam pod pierwszą częścią, ale następnych zobaczyć już zapomniałam. Właśnie sobie teraz o nich przypomniałam.
  Nie wiem, co Ty masz do tych chorób, haha. Ja nie lubię nazw chorób zazwyczaj, no chyba że to trypophobia, ale nie zaliczyłabym tego do chorób – prędzej już inne fobie. A co do ładnych słów, przypomniało mi się słowo “nebula” (zwłaszcza “nebular” brzmi pięknie i nasze “nebularny”) oraz “asterism”. Nie angielskie z pochodzenia, ale kojarzą się z bardzo przyjemnymi rzeczami.
  Z Twoich propozycji najbardziej podoba mi się słowo “nefarious”, a najmniej “cornucopia”, ale brzydkie słowo to nie jest. “Woof” jest śmieszne. Poza tym, jako dziecko uwielbiałam udawać psa, zatem… to mówi samo za siebie. ;D
  Hehe, i nie zgadłabyś, skąd się wzięła moja nazwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *