Brytyjskie wyrażenia – część 4

W czwartej odsłonie tej popularnej serii pochłoniemy kolejną dawkę przepysznie brytyjskiego słownictwa, by poczuć się bardziej brytyjscy od samej królowej!

 • Oi, mate! She’s a peng ting!
  Zaczynamy z grubej rury, bo w tym zdaniu mamy aż dwa smakowite kąski. Z jednej strony mamy zawołanie oi, które jest trochę takim odpowiednikiem polskiego ej; jest zdecydowanie nieformalne i zwykle służy zwróceniu czyjejś uwagi. Z kolei rzeczownik peng ting (niekiedy pisane razem) określa ładną osobę, zwykle kobietę. Nie jest to bardzo często stosowane słówko, ale bardzo mi się ono podoba, więc się nim z Wami dzielę. You’re welcome.
 • No cultural events for us to attend tonight, so I guess we’ll stay in and watch the idiot box.
  Idiotycznym pudłem lub pudłem dla idiotów nazywamy… telewizję. Dlaczego? Bo z założenia everything that’s on TV is rubbish. Krótko i zwięźle.
 • This once beautiful house has been going to pot for ages. What a shame!
  Ten zwrot oznacza “psuć się”, “niszczeć” czy też “popadać w ruinę”. Może wystąpić też w wyrażeniu all to pot, gdy wszystko się psuje i sypie.
 • Mate, these trainers are minging!
  Przymiotnik ten oznacza unpleasant, ulgy, or bad. Warto zwrócić uwagę na wymowę, ponieważ czytamy go [ˈmɪŋɪŋ], nie [ˈmɪndʒɪŋ].
 • Sarah threw a wobbly when Ann spilt her drink on her new dress.
  Ten zwrot oznacza “wkurzyć się”. Jest to nieformalna wersja to throw a (temper) tantrum.
 • I think I’ll have a kip later on.
  Ten rzeczownik to “drzemka”, zupełnie jak nap.
 • I’m desperate for that leather jacket, but I haven’t got the dosh!
  Z kolei ten rzeczownik to nieformalna wersja money. “Kasa” czyli.
 • …and then I caught them snogging on the sofa!
  Czasownik to snog oznacza “całować się”, ale nie jako to kiss, ale raczej to make out. Jest słówkiem zdecydowanie kolokwialnym.
 • The jammy devil just got promoted and won £1000!
  Ten przymiotnik dosłownie oznacza covered in jam, czyli “pokryty/umazany dżemem”, ale i very lucky, czyli “mający duże szczęście”.

Jeśli nadal czujecie głód wiedzy, zapraszam do zapoznania się z poprzednimi wpisami, dzięki którym Wasz język nabierze nie tylko naturalności, ale i kolorytu.

Uwaga: wpis zawiera symbole IPA (International Phonetic Alphabet, czyli Międzynarodowy alfabet fonetyczny). Bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania możliwe jest, że w miejscu właściwych znaków Unicode pojawią znaki zapytania, kwadraty i inne niefonetyczne symbole. Ponadto jako anglista, nie amerykanista, siłą rzeczy mówię tu o brytyjskiej wersji języka angielskiego. Więcej o symbolach, ich znaczeniu i wymowie znajduje się we wpisie Angielska fonetyka: zarys dźwięków.

2 comments to “Brytyjskie wyrażenia – część 4”
 1. Natknąłem się na Pana blog dosłownie przed chwilą i już wiem, że zostanę tutaj na dłużej! Jestem studentem pierwszego roku filologii angielskiej i muszę przyznać, że Pana wymienione osiągnięcia w zakładce “Moje wykształcenie i doświadczenie” bardzo mi imponują oraz inspirują! Lecę przeglądać resztę postów 🙂
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *