Dupowoc, kotoryba i robak książkowy

To był maj, pachniała śląska klępa… czy coś… a nie, moment, przecież lipcopad za nami, a teraz już sierpień! Jak ten czas leci…

 • How time flies! -> Jak ten czas leci!
 • Don’t teach your grandmother to suck eggs. -> Nie ucz ojca dzieci robić.
 • Best believe! -> Lepiej uwierz!
 • All’s well that ends well. -> Wszystko dobre, co się dobrze kończy.
 • Your wish is my command. -> Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem.
 • Get stuffed! -> Wypchaj się!

Sam czasownik to stuff oznacza m.in. “wpychać” i “nadziewać” (np. mięso czy warzywa). Stuffy może być nosek, gdy się zatka i oddychać nie można. Stuffy jest też gorące pomieszczenie bez świeżego powietrza (przez co brzydko pachnie). Z kolei stuffed mogą być zabawki (np. misiuńki) i meble, gdy się je czymś wypcha i są mięciuchne jak kaczuszka, oraz trupy zwierząt, by wyglądały jak żywe, a nie rozjechane i przegnite. Niektórzy lubią, ja nie oceniam. Jedzenie, np. warzywa czy inny indyczek, też bywa stuffed, gdy się im do środka napcha czegoś pysznego. A jak my się nażremy tych wszystkich faszerowanych pyszności i jesteśmy full pełni aż po korek, to też możemy powiedzieć, że jesteśmy stuffed, o!

***

Gdyby ktoś pragnął zrobić międzynarodową karierę w sztuce wypychania zwierząt, niech szuka informacji po hasłach taxidermist (“wypychacz zwierząt”) i taxidermy (“taksydermia”).

***

A oto kolejne super słówka:

 • a brewski [‘bruːski]: a beer
 • a broski [‘brəʊski]: a friend you drink with or party with, or a very close male friend

Można więc powiedzieć Hey, broski, wanna grab a brewski?. Śmiechom nie ma końca!

***

Pewnie wiecie, że a cat to “kot”, ale czy znacie te kotopochodne słówka?

 • to catfish [ˈkætˌfɪʃ]: to trick someone into having an online relationship by adopting a fake identity (“uwieść kogoś poprzez stworzenie fałszywego profilu w Internecie”)
 • a catwalk [ˈkætˌwɔːk]: the raised area at a fashion show that the models walk along (“wybieg dla modelek”)
 • a catfight [ˈkætˌfaɪt]: an argument or fight between women (“kłótnia między kobietami”)

A tak poza tym to catfish to też “sum”, bo niby ryba, ale jednak ma wąsy jak kocinga. Kotoryba czyli taka.

***

Często słyszę, że ludzie niepoprawnie wymawiają wolf. Wilkaska w angielskim nie wymawiamy przez [ɒ], a przez [ʊ] (to ten sam dźwięk, co w przymiotniku good). A czy wiecie, że istnieje też czasownik to wolf (down)? Tłumaczyć go można “pochłonąć” i stosujemy go, gdy mówimy o szybkim szamaniu. Swoją drogą polskie “głodny jak wilk” to w angielskim najczęściej as hungry as a bear, ale i można się spotkać z wersją z wilkiem właśnie (istnieją też inne, mniej popularne, np. as hungry as a hunter, czyli “głodny jak myśliwy/łowca”).

***

Zapewne znacie rzeczownik metal, ale czy wiedzieliście, że istnieje jego druga wersja, a mianowicie mettle? Pochodzi ona z połowy XVI wieku i pierwotnie była alternatywą stosowaną w znaczeniu metaforycznym (wymowa [ˈmet(ə)l] jest taka sama dla obu słówek). We współczesnym angielskim jednak mettle nabrało nieco innego znaczenia i często tłumaczymy je jako “odwaga”, “charakter” czy “determinacja”.

***

Jeśli chcecie kogoś obrażać, róbcie to naturalnie i z finezją! Rzucanie wyświechtanym stupid na lewo i prawo jest po prostu nudne. Spice up your swear game! Co więc zamiast stupid? Na przykład foolish, ridiculous, idiotic czy asinine. Nie tylko warto, ale i trzeba uczyć się synonimów słówek, przy okazji zwracając uwagę na mniej i bardziej subtelne różnice w ich znaczeniu, które często gubią się w tłumaczeniu. Więcej o skutecznej nauce przeczytacie w tekście O nauce słownictwa słów kilka.

***

Zwrot to know/see/understand where someone’s coming from można prosto przetłumaczyć jako “rozumieć kogoś”. Można więc powiedzieć I don’t really agree with his decission, but I understand where he’s coming from.

***

“Mól książkowy” to po angielsku a bookworm, przy czym sam rzeczownik a worm to, najogólniej mówiąc, “robak”, a z kolei “mól” to po angielsku a clothes moth. Idąc dalej mnogości ścieżką, sam rzeczownik a moth to “ćma”.

***

To hope oznacza “mieć nadzieję”, a zwrot to hope against hope (dosł. “mieć nadzieję wbrew nadziei”) stosujemy wtedy, gdy żywimy nadzieję na coś, co wiemy, że ma nikłe lub zerowe szanse na spełnienie.

***

Jedno polskie słówko “bezskutecznie” to aż trzy w angielskim: to no avail. Fraza ta jest dość formalna, ale istnieje też wersja prostsza: unsuccessfullyCo ciekawe, sam rzeczownik avail oznacza use or benefit (czyli “zastosowanie lub korzyść”), ale nie jest stosowany samodzielnie – spotkacie go jedynie w powyższej frazie.

***

Peer pressure zwykle tłumaczymy jako “presja rówieśników/grupy”, XOXO to skrót od hugs and kisses, a rzeczownik bitch ma co najmniej trzy inne, slangowe zapisy: bish, betch oraz biatch.

***

Na koniec odrobina kreatywnego słowotwórstwa. Oglądając pewien program o rzeźbieniu w skorupkach strusich jaj, natknąłem się na super hiper techniczny synonim rzeczownika egg: buttfruit. Można go zgrabnie i wdziękiem przetłumaczyć jako “dupowoc”. Jeśli ktoś jak i ja uwielbia jaja, to zapraszam do lektury wpisu Jajka, wszędzie jajka!, który aż kipi przepysznym słownictwem.

***

Uwaga: wpis zawiera symbole IPA (International Phonetic Alphabet, czyli Międzynarodowy alfabet fonetyczny). Bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania możliwe jest, że w miejscu właściwych znaków Unicode pojawią znaki zapytania, kwadraty i inne niefonetyczne symbole. Ponadto jako anglista, nie amerykanista, siłą rzeczy mówię tu o brytyjskiej wersji języka angielskiego. Więcej o symbolach, ich znaczeniu i wymowie znajduje się we wpisie Angielska fonetyka: zarys dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *