Noc kury, szklany dom i kolana pszczoły

Czas płynie, leci i zapieprza, a z nim do głów wpadają nam kolejne apetyczne językowe kąski. Cóż to tam podziało się na fejsie w minionym miesiącu? Jak zwykle dużo!

  • Get it through your head! -> Wbij to sobie do głowy!
  • You’re next. -> Jesteś następny.
  • Hold me tight! -> Obejmij mnie mocno!
  • Don’t let go! -> Nie puszczaj!

***

Rzeczownik an element to zarówno “kawałek/element”, “żywioł”, jak i “pierwiastek”. Zwrot to be in one’s element tłumaczymy natomiast “być w swoim żywiole”.

***

Those who live in glass houses should not throw stones (dosł. “ci, którzy żyją w szklanych domach, nie powinni rzucać kamieniami”) to powiedzenie oznaczające, że nie należy krytykować innych za ich błędy (szczególnie podobne do naszych), bo każdy ma wady i nikt nie jest idealski. Żodyn!

***

Czy wiecie, że “kompas” to po angielsku a compass? Szok to mało powiedziane. Rzeczownik ten ma też całkiem zwyczajną liczbę mnogą… ale czy na pewno? Ha, właśnie nie! To znaczy ma, ale compasses to jednocześnie… “cyrkiel”. I co Wy na to? Zatkauo kakauo?

***

Oto dwa podobne czasowniki, które często są mylone, ale mylić je to pomyłka.

  • to meet: spotykać/poznać kogoś
  • to encounter: napotykać np. problem, przeszkodę

Na co dzień często zamiast to encounter stosuje się frejzala to come across, więc warto o tym pamiętać! Podobnie w przypadku to meet: można użyć to bump into, gdy wpadliśmy na kogoś przypadkiem. I owszem, można spotkać się z zastosowaniem to encounter względem ludzi i choć również sugeruje przypadkowe wpadnięcie na kogoś bądź też spotkanie kogoś po raz pierwszy, to jest dość formalne i na co dzień tak no niezbyt.

***

Jeśli coś jest the bee’s knees – czyli kolanami pszczoły – to znaczy, że jest superowe. This blog is the bee’s knees, innit? Warto też wiedzieć, że “osa” to po angielsku a wasp, bo jakoś wszyscy pszczoły znają, ale o biednych osach zapominają. I im przykro!

***

Jedna z moich uczennic miała swój wieczór panieński (a hen night), po którym rozmawialiśmy o różnych poziomach upojenia alkoholowego.

  • tipsy: wstawiony
  • drunk: pijany
  • shitfaced/hammered/wasted: schlany

Jeśli się nie pije z umiarem (to drink in moderation), to po imprezie bywa, że ma się kaca, czyli to be hungover albo to have a hangover. Chyba że jak ja jest się abstynentem (a teetotaller), to wtedy żadne bóle cielesno-moralne nie są znane.

***

Swoją drogą a hen to “kura”. “Kogut” to a rooster (w wersji amerykańskiej) lub a cock (a wersji brytyjskiej). Tak, to ten sam cock, którym niezbyt kurturarsko nazywamy zewnętrzny męski narządy kopulacyjny. Z kolei “drób” to poultry. Pyszności!

***

Madness to “szaleństwo”, a sam przymiotnik mad oznacza zarówno “szalony”, jak i “zły/wkurzony”. Pojawia się też w porównaniu as mad as a hatter/March hare, czyli “szalony jak kapelusznik/marcowy zając”.

***

Skoro przy zwierzątkach jesteśmy, na zwierzątkach skończymy. Zakładam, że wszyscy wiedzą, że a dog to “pies” (ewentualnie ktoś wyjątkowo wątpliwej urody, szczególnie kobieta). Jako czasownik jednak oznacza “sprawiać problemy”. Istnieje też czasownik to mad-dog, który oznacza “gapić się”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *