Znaczenie rzeczownika a jego liczba – część 3

Niniejszy wpis to już trzecia odsłona serii, w której prezentuję często stosowane rzeczowniki zmieniające znaczenie wraz ze zmianą liczby. Wykuć, pokochać i stosować poprawnie, bo nie wyczymie!

Appearance vs Appearances. Pierwszy rzeczownik oznacza “wygląd” i bywa policzalny, a drugi to już “pozory” i występuje tylko w liczbie mnogiej, np. w zwrocie keep up appearances (“sprawiać/stwarzać pozory”).

 • The twins are identical in appearance.
 • Have you seen ‘Keeping up Appearances’? It’s so funny!

Co ciekawe, appearance też może oznaczać “wrażenie”, ale w bardzo konkretnym zwrocie give the appearance of doing sth, które tłumaczymy “sprawiać wrażenie”.

Brain vs Brains. Oba rzeczowniki związane są z głową; brain to “mózg”, a brains to “rozum”.

 • The human brain is divided into two halves.
 • Beauty is nothing without brains.

Brains oznacza też nazwę posiłku z mózgu zwierzęcia, podobnie zresztą jak brain, tylko że jeśli stosujemy słówko brain w odniesieniu do papu, jest ono niepoliczalne. Można więc zapytać albo Do you like brains?, albo Do you like brain?.

Humanity vs Humanities. Pierwszy rzeczownik jest niepoliczalny i oznacza “ludzkość”, a drugi występuje jedynie w liczbie mnogiej (oraz na ogół z przedimkiem the) i oznacza “nauki/przedmioty humanistyczne”.

 • This political party wants a healthy environment for all humanity.
 • Excuse me, where’s the Fine Arts and the Humanities building?

Mean vs Means. Ta para jest tylko wizualnie związana, bowiem mean oznacza “średnia” oraz (dość formalnie) “kompromis”, a means to “sposób”.

 • The mean of 5, 10, and 15 is 10.
 • This is the classic case of finding the mean between the head and the heart.
 • For many people, the car is their main means of transport.

Pamiętajcie jednak, że choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda, means to liczba pojedyncza, a liczba mnoga wygląda dokładnie tak samo.

Premise vs Premises. Kolejna para słów jedynie pozornie ze sobą związanych. Pierwszy to formalny rzeczownik, który tłumaczymy jako “przesłanka” i “założenie”, a drugi – “siedziba” czy “obiekt” (definicja słownikowa podaje, że chodzi i o budynki, i o teren należący do danej organizacji).

 • The conclusions were made on a false premise.
 • My company is moving to new premises next month.

Żeby było śmieszniej, premise jest rzeczownikiem policzalnym o regularnej liczbie mnogiej premises, a premises jako “siedziba” używany jest tylko w liczbie mnogiej.

Jeśli wciągnęły Was powyższe rzeczowniki i/lub nie wiecie, czym się różni cloth od cloths i clothes, look od looks, damage od damages czy manner od manners, koniecznie sprawdźcie część pierwszą oraz część drugą serii. Będziecie zachwyceni!

2 comments to “Znaczenie rzeczownika a jego liczba – część 3”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *